Stop zabawce Huggy Wuggy

Stop zabawce Huggy Wuggy w przedszkolu! Choć już sam wygląd maskotki przemawia za tym, by nie gościła ona w rękach kilkulatka, z niepokojem obserwujemy w przedszkolach rosnące zainteresowanie światem Huggy’ego wśród przedszkolaków. Dlaczego to niebezpieczne?

Trend Huggy Wuggy niefortunnie nie jest ani pierwszym, ani zapewne ostatnim z jakim przyjdzie nam się mierzyć. Dlatego tak ważne jest zrozumienie jak tego rodzaju zabawki wpływają na dzieci w wieku przedszkolnym.

Dlaczego Huggy Wuggy nie jest odpowiednią zabawką dla przedszkolaka?

 Przytulanie = zabijanie – stop zabawce Huggy Wuggy w przedszkolu

Na drodze ciepłego i czułego gestu – zabawka zabija. Dla małego dziecka, którego doświadczenie przytulania stanowi narzędzie regulowania napięcia, budowania poczucia bezpieczeństwa. Wiązanie go z okrucieństwem odbiera mu jego funkcje.

Możesz – jako rodzic – pomyśleć, że Twoje dziecko nie wie jaka jest geneza Huggy’ego. Uwierz – zabawka wzbudziła tak duże zainteresowanie, że stała się temat rozwój na podwórku, filmów, które dzieci przypadkowo odnajdują na YouTube i TikToku. I choć nie są to media dostępne dla dziecka bez kontroli, często za pośrednictwem starszych kolegów lub rodzeństwa – trafiają na przedszkolaki. Tak też Huggy Wuggy znalazł się w przedszkolu.

Stop zabawce Huggy Wuggy – to zabawa, która krzywdzi

Jak wyobrażasz sobie jako rodzic zabawę Twojego dziecka tą zabawkę? Czy wyobrażasz sobie, że tworzy dla niego dom, opiekuje się nim? Niestety, zabawka inspiruje do ataku, agresji, odtwarzania gry. Dzieci przytulają się wyszeptując groźby, ganiają strasząc śmiercią, tworzą żarty oparte na wystraszeniu kolegi z użyciem zabawki. W zabawie z wykorzystaniem tego pluszowego potwora dominuje agresja, straszenie i atak. Myślę, że wszyscy zgadzamy się, że nie są to postawy, które chcemy u dzieci kształtować.

Zabawka, która gasi rozwój

Rozwój dziecka odbywa się przez zabawę. Aranżowanie środowiska, które sprzyja twórczej zabawie to sztuka, którą uprawia się w przedszkolu, ale także i w domu. Agresywna, impulsywna zabawa z Huggym pochłania energię i czas dzieci, które mogłyby wykorzystać go na korzystanie z rozwojowej przestrzeni jaką stworzyliśmy im w przedszkolach, a także w domach. Zamiast:

  • budowania relacji w zabawie tematycznej w dom, lekarza, fryzjera itp. – dzieci bawią się w mordowanie i straszenie, kłócąc się i przerażając.
  • wyciszenia emocji, ćwiczenia ich kontroli – dzieci naśladują wzajemnie agresję, krzyk, bieg, inspirowane działaniem pluszowego potwora.
  • inspirujących zajęć nauczyciel spędza czas na wygaszaniu napięcia związanego z pojawieniem się niebezpiecznej zabawki w grupie.

Czy Huggy Wuggy jest odpowiedni dla przedszkolaka?

Zdecydowanie nie. To zabawka inspirowana grą horrorystyczną dedykowaną dla dzieci powyżej 16 roku życia. Włączanie dziecka w wieku przedszkolnym w świat morderstwa, straszenia, budowanie wyobrażenia potworów przekłada się negatywnie na jego komfort psychiczny i funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.

Co zrobić, gdy dziecko boi się zabawki?

Być może chciałeś uchronić swoje dziecko przed niebezpieczną zabawką.  Zdarza się, że poprzez rodzeństwo, kontakt ze starszymi kolegami – niestety, poznało ono potwora o zębach ociekających krwią. To co możesz zrobić:

  • rozmawiaj z dzieckiem: wyjaśnij, że to fikcyjna postać, że dziecko jest bezpieczne
  • kontroluj: towarzystwo, youtube, gry, w które dziecko gra
  • uświadamiaj: być może inni rodzice w Twoim otoczeniu nie mają świadomości, że ta zabawka może negatywnie wpływać na ich dzieci. Podziel się z nimi tą wiedzą.

Autor artykułu  Monika Sobkowiak – nauczycielka, neurologopeda. 

http://przedszkole25poznan.pl/wp-content/uploads/2022/10/plakat-stop-huggy-wuggy-1.pdf